18.8 C
Скопје

Нема да можете да им одолеете на овие прекрасни мафини со само четири состојки! (ВИДЕО)

Како и многу обожаватели на вкусни десерти, веројатно не сакате да поминувате часови подготвувајќи ги за време на летото. Ова е причината зошто во последниве денови повеќето луѓе бараат експресни рецепти, а бонусот е дури и ако рецептот не содржи егзотични состојки кои тешко може да се најдат.

Еден таков рецепт е за мафините чија подготовка нема да ви одземе повеќе од 20 минути, а шансите да веќе ги имате сите потребни состојки се големи. Покрај тоа, од еден рецепт ќе добиете дури два вида вкусни мафини.

Состојки (за 12 мафини):

9 банани
1 ½ чаши путер од кикиритки (360 гр)
½ чаши какао во прав (60 гр)
1 ½ чаши боровинки (150 g)

View this post on Instagram

3-Ingredient Flourless Chocolate & Blueberry Banana ? Muffins ? TAG A FRIEND WHO WOULD LOVE THIS!! ??⁣ ⁣ ⁣ Ingredients (for 12 servings)⁣ * 9 bananas⁣ * 1 ½ cups nut butter (360 g), of choice⁣ * ½ cup cocoa powder (60 g)⁣ * 1 ½ cups blueberry (150 g)⁣ ⁣ ⁣ Preparation⁣ 1. Preheat oven to 350°F (180°C).⁣ 2. In a bowl, mash the bananas with a fork.⁣ 3. Add nut butter and mix until combined.⁣ 4. Divide the batter into two bowls.⁣ 5. Add cocoa powder to one bowl of batter and mix well.⁣ 6. Add the blueberries to the other bowl of batter and mix well.⁣ 7. Add the batter to a muffin tin.⁣ 8. Bake for 18-20 minutes.⁣ 9. Let muffins cool.⁣ 10. Enjoy! ⁣ ➖➖➖➖➖➖➖ ⁣ ⁣ By @goodful #vegansoulfood #whatveganseats  #veganfoodshare #fueledbyplants #vegandesserts #vegancupcakes #vegandessert #veganmealprep #healthisthewealth #vegansweets #veganbaking #glutenfreevegan #veganmeals #veganchocolate #veganfood #vegandessert #beganbaking #vegancooking #veganmuffins #veganrecipe #crueltyfreefood #simpleveganfood #plantbasedvegan #simplevegan #veganrecipe⁣

A post shared by Shakayra (@londonvegantour) on

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 ° C
2. Во сад измешајте ги бананите со вилушка
3. Додадете го путерот од кикиритки и промешајте додека не се комбинира смесата
4. Поделете ја смесата во две чинии
5. Додадете какао во прав во една чинија и добро измешајте
6. Додадете боровинки во другиот дел од смесата и добро измешајте
7. Наредете ја смесата во садови за мафини
8. Печете 18-20 минути
9. И тоа е тоа! Добар апетит! ⁣

Поврзани вести

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе за дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар