Нема да има нова средба меѓу Трамп и Ким

Моментно не се планира одржување нова средба на врвот меѓу лидерите на САД и на Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео пред Економскиот клуб во Вашингтон.

Во јуни 2018 година во Сингапур се одржа првата историска средба на врвот САД – Северна Кореја, која заврши со усвојување заеднички документ. Пјонгјанг тогаш презеде обврска за нуклеарно разоружување на Корејскиот Полуостров во замена за безбедносни гаранции од страна на Вашингтон.

Втората средба на врвот меѓу Северна Кореја и САД беше на 27 и 28 февруари годинава во Ханој. Трамп и Ким тогаш не успеаја да постигнат договор и не потпишаа заеднички документ.

На 30 јуни двајцата лидери се сретнаа третпат. Средбата се одржа во демилитаризираната зона на границата меѓу Северна и Јужна Кореја. На крајот од состанокот Трамп изјави дека двете страни се надеваат да ги обноват преговорите на работно ниво во рок од две-три недели.

Прочитајте и...  Нови аудио „бомби“: Јанушев во разговор со Јанакиески се заканува со физички напади

Прочитај повеќе

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат

За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Слободен печат

Јанушев повторно со закани: Абе таа Даниела и тој Ратко, жими се, слушај ми го зборот, ќе ги убијам

Слободен печат