НЕМА БРЕГЗИТ ЗА ШАМПАЊ: Островот нема да пресуши кога е во прашање пенливото вино

Без разлика дали Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија на 31 октомври со договор или на потежок начин, островот нема да пресуши, барем кога станува збор за шампањ.

Француските производители на шампањ велат дека се организирале на време и направиле залихи од својот чуен производ во Британија.

Голем број на шишиња се складирани во земјата која по увоз на шампањ е прва во светот, дури и пред САД, така што однапред го избегнале потенцијалното пореметување на пазарот.

Велика Британија увезува 17 отсто од францускиот шампањ, што во 2018 година било дури 26,8 милион шишиња.

Фото: Профимедиа

Здружението на произведувачи на шампањ рекле дека складиштата во Велика Британија се „до врв“ полини за да не ги погоди можното затворање на границите.

Прочитајте и...  ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

Винскиот критичар Антоан Гербел рекол дека се мисли за количина доволна да се покрие жедта на Британците со шампањ во наредните година дена.

„Британците обожуваат шампањ веќе 300 години и без разлика дали ќе има Брегзит или не, тие пак ќе продолжат да го пијат и да го сакаат“, рекол претседателот на здружението на производители.

Прочитај повеќе

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

МИА Агенција

Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

МИА Агенција

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

МИА Агенција

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен печат

И коронавирусот во предизборна кампања