Нема американска помош за БиХ доколку властите не го решат прашањето околу трговијата со луѓе

Укинувањето на помошта за БиХ, што би се случило првпат во повоениот период, многу би влијаело на вкупната американска поддршка за таа држава во рамки на евроатлантските интеграции.

По предупредувањето на заменик директорката на УСАИД, Бони Глик дека САД ќе мораат да ја укинат цела помош за БиХ, доколку власта не е способна да го реши прашањето околу трговијата со луѓе, босанската јавна обвинителка Гордана Тадиќ денеска свика итен состанок со Групата за борба против трговија со луѓе и илегалните миграции.

Групата ја сочинуваат официјални претставници на сите безбедносни служби и агенции за спроведување на законите во БиХ.

Укинувањето на помошта за БиХ, што би се случило првпат во повоениот период, многу би влијаело на вкупната американска поддршка за таа држава во рамки на евроатлантските интеграции.

Исто така, сараевскиот портал Кликс пишува дека ќе се почувствуваат последици и кога станува збор за соработката меѓу БиХ и САД во борбата против тероризмот и безбедноста.

Прочитајте и...  Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Според сознанијата на порталот, годинешниот буџет на САД за БиХ изнесува 41,5 милиони долари, а тој во најголем дел се имплементира преку УСАИД. Токму тие средства би можеле да бидат укинати. Вкупната помош на САД преку УСАИД во повоениот период па досега изнесува 1,8 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Потпишан договор за изградбата на новиот објект „Бамби” на градинката “Фидани”

Слободен печат

Поради пандемијата Европејците велигенските празници ќе ги поминат во изолација

Слободен печат

Меркел: Премногу рано е ги укиме ограничувањата, граѓаните да останат дома за Велигден

Слободен печат

Гутереш: Да се положи оружјето секаде во светот додека трае оваа здравствена криза

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен печат

Заразените со коронавирусот сместени во карантинот на Белградскиот саем ќе штрајкуваат со глад

Слободен печат

Швајцарската Влада ги прошири овластувања за да ги принуди компаниите да произведуваат повеќе лекови

Слободен печат