Нела Витошевиќ: Претставата „Мојот маж“ отвора прашања и табу теми на нашето општество

Екипата на „Слободна ТВ“ беше во Драмски театар во Скопје, каде разговараше со режисерката Нела Витошевиќ за премиерата на претставата „Мојот маж“, по текст Румена Бужаровска, која ќе се одржи во сабота, 15 февруари.

-Стилот на пишување на Румена за мене е прилично едноставен и брутален. Бев фасцинирана од нејзините раскази, на кој начин таа ги отвора проблемите на македонскиот конзервативизам, на кој начин зборува за стигмите и стереотипите што го обележуваат нашето општество. Ние се обидовме да направиме наш дијалог со расказите на Румена и да ги срушиме тие табуа, стигми за кои во нашево општество сè  уште е страшно да се зборува. Втората работа е што влегивме многу длабоко и со своите лични приказни. Сметавме дека преку такво лично отворање публиката многу полесно ќе се соживее со темите за кои што зборуваме и преку тоа да доживее катарза од стегите што сите ги чувствуваме, а што се последица на вредносниот систем- вели режисерката Витошевиќ.

Прочитајте и...  Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Прочитај повеќе

Се подготвувате за летниот одмор? Еве колку ќе ве чини ноќевање во нашите туристички центри

Михаило Донев

Во Штипскиот регион гласаат 45 заразени со КОВИД – 19 и лица кои се во изолација

Слободен печат

Етиопија постави програма за следење на смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Слободен печат

Заврши гласањето на лицата во самоизолација или болни од Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Нема граница за мигрантите помеѓу Македонија и Грција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби е обвинет за сексуална злоупотреба

Слободен печат

Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Слободен печат

Путин: Бројот на смртни случаи од коронавирус во Русија е многу помал од други земји

Слободен печат

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести

Мирослава Бурнс

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Слободен печат

Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Слободен печат