Нела Витошевиќ: Претставата „Мојот маж“ отвора прашања и табу теми на нашето општество - Слободен печат

Нела Витошевиќ: Претставата „Мојот маж“ отвора прашања и табу теми на нашето општество

Екипата на „Слободна ТВ“ беше во Драмски театар во Скопје, каде разговараше со режисерката Нела Витошевиќ за премиерата на претставата „Мојот маж“, по текст Румена Бужаровска, која ќе се одржи во сабота, 15 февруари.

-Стилот на пишување на Румена за мене е прилично едноставен и брутален. Бев фасцинирана од нејзините раскази, на кој начин таа ги отвора проблемите на македонскиот конзервативизам, на кој начин зборува за стигмите и стереотипите што го обележуваат нашето општество. Ние се обидовме да направиме наш дијалог со расказите на Румена и да ги срушиме тие табуа, стигми за кои во нашево општество сè  уште е страшно да се зборува. Втората работа е што влегивме многу длабоко и со своите лични приказни. Сметавме дека преку такво лично отворање публиката многу полесно ќе се соживее со темите за кои што зборуваме и преку тоа да доживее катарза од стегите што сите ги чувствуваме, а што се последица на вредносниот систем- вели режисерката Витошевиќ.

Прочитајте и...  Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Прочитај повеќе

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 2 =

Прочитај повеќе

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат