Неколку илјади луѓе во Алжир демонстрираа против властите

Неколку илјади луѓе се собраа во главниот град на Алжир, барајќи промена на режимот на 48-миот собир на протестното движење.

Демонстрантите скандирале „Слободен и демократски Алжир“, јави агенцијата „Франс прес“ од местото на настанот.

Иако протестот и понатаму е голем, сепак е помал во однос оние кои се одржуваа во пролетта и зимата во 2019 година, и за време на кампањата пред претседателските избори одржани на 12 декември кои многу луѓе ги бојкотираа.

„Франс прес“ додава дека е тешко да се процени бројот на собрани луѓе, бидејќи властите не изнесуваат податоци за тоа. Протестите започнаа пред речиси една година, кои го принудија тогашниот претседал на државата Абделазис Бутефлика на оставка.

Прочитајте и...  Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Прочитај повеќе

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат