Неизвесност: Колку Брегзит ќе ја чини Велика Британија?

До крајот на деценијата, таа бројка може да се искачи на дури 15 милијарди фунти, се вели во извештајот на меѓународната организација „Ранд Европа“.

Неизвесноста околу трговските односи на Велика Британија со Европската унија може да ја чини британската економија до 4,4 милијарди фунти до крајот на годината.

До крајот на деценијата, таа бројка може да се искачи на дури 15 милијарди фунти, се вели во извештајот на меѓународната организација „Ранд Европа“.

Најновите вести велат дека Велика Британија очекува ЕУ да му понуди на Лондон договор за слободна трговија слична на онаа што ја има со Канада, рече британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб.

Раб потврди дека каков било договор нема да бара голема согласност со правилата на блокот. Ова постојано го повторува и британскиот премиер Борис Џонсон.

Сепак, авторите на извештајот го оспоруваат ветувањето на премиерот да склучи договор за слободна трговија во канадски стил до крајот на таканаречениот период на транзиција до 31 декември и предупредуваат дека преговорите може да бидат напред, бидејќи Велика Британија се соочува со негативни долгорочни економски импликации со забрзаниот договор.

Прочитајте и...  Мицкоски: Владата на Заев нема слух за проблемите на граѓаните, од поднесени 127 амандмани, прифатен е само еден

И, овие импликации можат сериозно да и наштетат на економијата на Велика Британија. Поточно, економијата во Велика Британија ќе продолжи да расте се додека не се договорат деталите за новите договори, до 2025 година растот на БДП би можел да се намали за 11 милијарди фунти, а до 2029 година дури за 15 милијарди фунти, освен ако не се постигне нов договор.

„Ранд Европа“ предупредува во исто време дека секое намалување на БДП-то ќе се одрази на повисоки трошоци, бидејќи владата ќе мора да позајмува за дополнителните трошоци со годишна камата од скоро 1,3 милијарди фунти до крајот на 2020 година и 3 милијарди фунти до 2025 година.

„Ранд Европа“ предупредува дека инсистирањето на премиерот Борис Џонсон да не го продолжи периодот на транзиција по 31 декември годинава може да го доведе Брегзит во ризик без договор. Потоа, Велика Британија ќе се соочи со неповолни услови на Светската трговска организација (СТО), што ќе доведе до дополнителен ризик од тарифи и извозни квоти.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ нема намера да го крши Уставот, нема да поддржи онлајн седници, вели Мицкоски

Во извештајот се вели дека британските сојузници, особено САД, би биле загрижени за евентуалното продолжување на периодот на транзиција бидејќи тоа носи неизвесност.

Најдобар начин да се илустрира како ризичните политички потези влијаат врз економијата е тоа што економијата во Велика Британија веќе виде негативни економски последици од референдумот за излез на ЕУ во 2016 година, бидејќи потрошувачите ги намалија трошоците и компаниите ги прекинаа инвестициите.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар