Неизвесно денешното рочиште за „27 април” поради самоизолацијата на Јанакиески

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието.од 27 април 2017 година.

Претходното рочиште беше одложено поради отсуство на обвинетите Спиро Ристовски и Трајко Вељаноски, кои беа во самоизолација, поради корона вирусот.

Неизвесно е и денешното продолжени бидејќи во самоизолација е уште еден од обвинетите, Миле Јанкиески.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”.

Прочитајте и...  Денеска се празнува светецот кој беше прочуен по милосрдието и благочестивоста

Поврзани вести

Гутереш по повод Светскиот ден за борба против насилство врз жените: Да ставиме крај на пандемијата на родово-базирано насилство

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјави на Шекеринска и Галовеј пред МО

Слободен печат

Заев: Многу е важно жените да не молчат, да кажат НЕ на насилството и веднаш да пријават

Слободен печат

Етиопскиот премиер ја одби меѓународната заедница за конфликтот во неговата земја: Сами ќе се справиме, ако треба ќе ве повикаме

Слободен печат

Милошоски: Дел од Обвинителството е под силно влијание на Владата

Слободен печат

ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за избор на претседателство на ветерани

Слободен печат

Остави Коментар