Неизвесна посетата на Лавров на Белград, Вучиќ утре ќе ја информира српската јавност за деталите

Сергеј Лавров, министер за надворешни работи на Русија / Фото: ЕПА

Неизвесна е посетата на шефот на руската дипломатија на Белград, Сергеј Лавров, која е планирана за утре, неофицијално дознава РТС.

Претходно денеска премиерката Ана Брнабиќ изјави дека ситуацијата во врска со посетата на Лавров е исклучително комплицирана.

Зборувајќи за посетата на Сергеј Лавров на Србија пред два дена, претседателот Вучиќ рече дека е планирана, дека е утврдено како треба да изгледа, но нагласи дека има некои „други проблеми“ со таа посета и дека утре преку јавниот медијски сервис РТС ќе ја информира јавноста дали доаѓа Лавров во Белград или не.

Видео на денот