Нефрологија: Пациентите со трансплантиран бубрег редовно примаат имуносупресивна терапија – Слободен печат
ВестиМакедонија

Нефрологија: Пациентите со трансплантиран бубрег редовно примаат имуносупресивна терапија

Има недостиг на еден лек, но пациентите може да земат лек од друг производител од истата генерика.

Пациентите со трансплантиран бубрег примаат редовна имуносупресивна терапија со цел да се задржи трансплантираниот орган, откако некои пациенти се пожалија дека еден од лековите кои досега го примале повеќе го нема.

Лековите се подигаат со конзилијарно мислење издадено од три лекари специјалисти интернисти-нефролози од аптеките во Скопје и во некои градови, соопшти денеска Универзитетската клиника за нефрологија.

Снабдувањето со имуносупресивна терапија досега се одвива непречено, посочува Клиниката и наведува дека во моментот има само недостиг од таблетки Микофенолична киселина од еден од производителите. Формулација на таблетки Микофенолична киселина од друг производител се достапни во аптеките, истакнува Клиниката

„Сите лекови за трансплантирани пациенти поминуваат преку редовните контроли на Агенцијата за лекови – МАЛМЕД со потребната комплетна документација за квалитет и нивна сигурност и ефикасност. Досега несакан ефект од лек, алергистки реакции или некои други сериозни несакани ефекти не се пријавени од пациентите на Клиниката за нефрологија. Исто така, нема хоспитализирани пациенти со влошување на функцијата на трансплантираниот бубрег како резултат на терапијата која ја прима“, додаваат од Клиниката за нефрологија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close