НЕЕДНАКВОСТА ВО БОГАТСТВОТО ВО АМЕРИКА ПОГОЛЕМА ОД КОГА БИЛО: Еве кои се причините за се поголемите разлики

Најбогатите 10 отсто домаќинства во САД во 2018 година поседувале 70 отсто од вкупното богатство на домаќинствата, додека во 1989 година имале 60 проценти.

Тоа се резултати на Маркет Воч (MarketWatch), пренесувајќи изјавана Торстен Слок, главен економист во Дојче банк, кој се повика на нов извештај на ФЕД, Централната банка на САД.

Во таа студија се истакнува дека богатството на еден процент од најбогатите американски домаќинства се зголемило од 23 на 32 отсто во тој период.

Аналитичари на ФЕД утврдиле дека причината за зголемувањето на богатството на првите 10 проценти е поради зголемен удел на нивниот имот во тој период од 55 на 64 проценти, додека во исто време приближно исто се намалил имотот, во релативна смисла, на средната и високата средна класа.

Прочитајте и...  Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слок истакнува дека тоа делумно е резултат на експанзивната монетарна политика на ФЕД, по финансиската криза од 2008 година, благодарение на што цените на недвижностите и имотот се зголемија во изминатите десет години.

Прочитај повеќе

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Старец во САД бил бутнат за време на протестите, а потоа 57 полицајци дале отказ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат

Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат