7.9 C
Скопје

Недоличен пост на социјални мрежи на Божик: Кривична пријава за 25-годишно момче за ширење омраза и повик за насилство на Фејсбук

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Д.Ѓ. (25) од с. Зрновци, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Пријавениот на 7 јануари на социјалната мрежа „Фејсбук” споделил објава со која во јавноста поттикнал омраза и повикувал на насилство.

Прочитајте и...  Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Поврзани вести

„Ја разбираме карикатурата, но Петришиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Слободен печат

Остави Коментар