Не вродија со плод преговорите меѓу владејачката и опозициската партија во Израел

Преговорите меѓу израелската владејачка партија „Ликуд” на премиерот Бенјамин Нетанјаху и опозициската „Сино и бело” на Бени Ганц повторно завршија без резултат, пишува локалниот весник „The Times of Israel”.

Средбата меѓу лидерите на двете партии, која траеше помалку од еден час, се одржа во Тел Авив.

– Премиерот предложи законот за (премиерска) ротација креативно да се измени и дополни. Со оглед на отстапките кои стигнаа далеку, „Сино и бело” и понатаму отфрлаат форма на обединета влада, поради ветото на (потпретседателот Јаир) Лапид- тврди владејачката партија.

Опозицијата, од своја страна, наведува дека Нетанјаху не предложил ништо ново и се обидува да ја воведе земјата во нови избори.

– Претседателот на Ликуд не ни даде нова понуда што е компатибилна со правната ситуација или која покажува дека ги загубил изборите или целосно нов предлог. На средбата тој одби да се посвети на основните принципи на владата или да даде ветување дека нема да се обиде да издејствува имунитет за себе. Накратко – Нетанјаху избра нови избор- тврди опозицијата.

Прочитајте и...  Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Сепак „Сино и бело” додава дека ќе продолжи со обидите за заедничка влада со Ликуд „до последен момент”.

По изборите во септември 2019 година во Израел, премиерот Нетанјаху доби мандат од претседателот Ривен Ривлин да формира влада, но не успеа да го направи тоа, по што и Бени Ганц не ја искористи добиената шанса. Ривлин предложи двајцата да влезат во коалиција, во која премиерското место ќе биде ротациско. Двете партии досега не ја отфрлија идејата за коалициска влада по ротациски принцип, но и не успеаја да се договорат околу ова прашање. Лидерот на „Сино и бело” Бени Ганц, веројатно очекува Ликуд да го смени раководството, бидејќи неговата партија не сака да влезе во влада предводена од премиер против кого се водат судски постапки.

Прочитајте и...  Коалиција СЕГА: Младите – приоритет денес за подобро утре

Во меѓувреме јавното обвинителство на Израел ќе покрене обвинение против Нетанјаху за измама, поткуп и злоупотреба на доверба. Премиерот ги отфрла обвиненијата, нарекувајќи ги обид за „државен преврат”.

Прочитај повеќе

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат

Инцидент во Париз: Маж со метална шипка тешко повредил полицајци, доби куршум во стомак

Слободен печат

Алармантно во Грција: Регистрирани рекордни 262 случаи на Ковид-19

МИА Агенција