Не вродија со плод преговорите меѓу владејачката и опозициската партија во Израел - Слободен печат

Не вродија со плод преговорите меѓу владејачката и опозициската партија во Израел

Преговорите меѓу израелската владејачка партија „Ликуд” на премиерот Бенјамин Нетанјаху и опозициската „Сино и бело” на Бени Ганц повторно завршија без резултат, пишува локалниот весник „The Times of Israel”.

Средбата меѓу лидерите на двете партии, која траеше помалку од еден час, се одржа во Тел Авив.

– Премиерот предложи законот за (премиерска) ротација креативно да се измени и дополни. Со оглед на отстапките кои стигнаа далеку, „Сино и бело” и понатаму отфрлаат форма на обединета влада, поради ветото на (потпретседателот Јаир) Лапид- тврди владејачката партија.

Опозицијата, од своја страна, наведува дека Нетанјаху не предложил ништо ново и се обидува да ја воведе земјата во нови избори.

– Претседателот на Ликуд не ни даде нова понуда што е компатибилна со правната ситуација или која покажува дека ги загубил изборите или целосно нов предлог. На средбата тој одби да се посвети на основните принципи на владата или да даде ветување дека нема да се обиде да издејствува имунитет за себе. Накратко – Нетанјаху избра нови избор- тврди опозицијата.

Сепак „Сино и бело” додава дека ќе продолжи со обидите за заедничка влада со Ликуд „до последен момент”.

По изборите во септември 2019 година во Израел, премиерот Нетанјаху доби мандат од претседателот Ривен Ривлин да формира влада, но не успеа да го направи тоа, по што и Бени Ганц не ја искористи добиената шанса. Ривлин предложи двајцата да влезат во коалиција, во која премиерското место ќе биде ротациско. Двете партии досега не ја отфрлија идејата за коалициска влада по ротациски принцип, но и не успеаја да се договорат околу ова прашање. Лидерот на „Сино и бело” Бени Ганц, веројатно очекува Ликуд да го смени раководството, бидејќи неговата партија не сака да влезе во влада предводена од премиер против кого се водат судски постапки.

Во меѓувреме јавното обвинителство на Израел ќе покрене обвинение против Нетанјаху за измама, поткуп и злоупотреба на доверба. Премиерот ги отфрла обвиненијата, нарекувајќи ги обид за „државен преврат”.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

14 + nine =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат