„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Мика додаде дека Хакси сега се наоѓа во друго семејство кое поеднакво го сака. Рече и дека неговата нова мајка има медицинско искуство и веројатно може повеќе да му помогне.

ЈуТјуберката Мика Стауфер и нејзиниот сопруг Џејмс пред две години посвоиле аутистично дете од Кина, а сега потврдија дека детето одлучиле повторно да го вратат на посвојување, зошто, како што велат, детето имало посебни потреби за кои не биле свесни кога се одлучиле да му дадат покрив над галава.

Оваа вест ја објавија во седумминутно видео на ЈуТјуб, кое предизвика лавина коментари.

„Кај меѓународното посвојување деца постојат многу нелогичности и работи кои не се транспарентни, а кога Хаксли дојде кај нас, сфативме дека има многу повеќе потреби отколку што ни беше кажано, рече Џејмс.

Прочитајте и...  ЕКОНОМСКИ ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Партиите се наддаваат со плати и со пензии за граѓаните

„Многу ни е тешко да слушаме што се ни зборуваат лекарите. Ни даваат многу информации кои не вознемируваат зошто тоа не е она што некогаш сме сакале да го слушнеме. Никогаш не сме посакале да бидем во оваа ситуација. Се обидуваме во што поголем обем да ги исполниме неговите потреби и да му помогнеме. Но вистина е дека го сакаме“, објасни тој.

Мика додаде дека Хакси сега се наоѓа во друго семејство кое поеднакво го сака. Рече и дека неговата нова мајка има медицинско искуство и веројатно може повеќе да му помогне.

„Тој е многу среќен и добро се чувствува“, истакна таа.

Нивниот потег ги разлути луѓето на социјалните мрежи кои Мика и Џејмс ги прозваа дека се неодговорни.

Прочитајте и...  Шахпаска: Поголеми шанси за младите, повисок младински стандард и намалување на младинската невработеност

„Си го дала своето дете откако си сфатила дека посвојувањето не е тала лесно како се останато во твојот живот. Овие Инстаграм мајки се најодвратни“, „Детето не е милениче. Никогаш не би го направила тоа да ти е биолошки син“, „Замисли да посвоиш дете од Кина со посебни потреби, да го одвоиш од се што му е познато па за неколку месеци да го проследиш на некој друг“, се само дел од коментарите до нив.

 

Прочитај повеќе

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат