„Не се дружиме многу“: Единственото место во Црна Гора каде нема коронавирус

Шавник е и понатаму единствената „корона фри“ општина во Црна Гора, бидејќи од 17 март, кога биле регистрирани првите случаи на Ковид-19 во земјата, никој од околу 2.000 жители не бил заразен со коронавирусот.

Жителите на Шавник велат дека тоа е бидејќи тие се здрав народ и ги почитуваат мерките.

– Нема многу народ, не се дружиме многу. Така што досега поминавме добро. Инаку никогаш не било запамтено да имаме некоја поголема епидемија. Ние сме здрави, здраво се храниме, имаме здрава природа, реки, се кај нас е убаво. Нема страв од вирусот, кај нас вирус нема сигурно, велат жителите.

Поволната епидемиолошка ситуација посебно ја радува единствената лекарка во Шавник, Сања Бушај која се надева дека така ќе остане и до крајот на борбата со новиот вирус, пишуваат Вијести.

Прочитајте и...  Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Таа вели дека жителите се здрави, но и дека ги почитуваат мерките.

Под мерки на самоизолација моментално во Шавник се пет лица кои дошле од Србија и сите се добро, без симптоми. Докторката Бушај вели дека и тие ги почитуваат мерките и редовно ја контактираат.

Локалната управа исто така е задоволна со досегашните резултати во борбата со коронавирусот.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска