Не претерувајте со мебелот: Најчести грешки при уредување на домот

Честопати луѓето претеруваат при уредување на својот дом и поради тоа домот изгледа неуредно и неорганизирано. Еве неколку совети за добро уредување на домот.

Среден ходник

Ходникот е првата просторија на која наидувате кога влегувате во домот и во која ги пречекувате гостите. Затоа потрудете се ходникот секогаш да биде чист и уреден. Некој едноставен детаљ, на пример слика или вазна, ќе го подобри целокупниот впечаток за вашиот дом.

Огледало во малите простории

Ако дневната соба ви е мала, поставување на огледало во неа ќе помогне за таа да изгледа поголема. Можете да изберете разни рамки, но најважно е огледалата да бидат што поголеми. Тие, освен што прават просторот да изгледа поголем, исто така и рефлектираат светлина и ја разубавуваат просторијата.

Не претерувајте со мебелот

Една од најголемите грешки при уредување на домот е пренатрупаноста. Затоа не ставајте премногу детали во просторијата. Колку помалку мебел – толку подобро.

Комбинирајте ги боите

Комбинацијата со бои игра најважна улога во декорирање на домот. Затоа внимавајте како ги комбинирате боите. На пример, ако вашите ѕидови се со потемна нијанса, бирајте мебел во светла или контрастна боја и обратно.

Осветлување

Лошото осветлување може да ја расипе убавината на вашиот дом? Важно е светлината да биде во склад со потребите на просторијата. Немојте да користите преголеми светла само за да ја декорирате просторијата. Користете светло само за да ја подобрите убавината на декорот.

Прочитај повеќе

Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Како лесно да препознаете дали вашето куче е гладно, тажно, среќно, исплашено, нервозно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат

Исчистете го мијалникот од бактерии со брашно

Слободен печат

Ка­ко да по­мог­не­ме до­кол­ку наш бли­зок е хи­по­хон­дрик?

Слободен печат

Ветеринарката Наташа Бојчева на тема домашните миленици и коронавирусот: Кај мачките коронавирусот е малку покомплициран!

Јасмина Кантарџиева Димков

Мајка на Тик-Ток откри генијален начин за диплење на облеката што ќе ви зафати помалку простор! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Близнаци се, а имаат различна боја на кожата!

Слободен печат