Не постојат волшебни диети и волшебни апчиња за слабеење

Да ги разбиеме заблудите за слабеење.

Од незнаење луѓето воглавно применуваат две методи за намалување на тежината. Првата метода е драстична диета со намалување на калориите до опасно ниско ниво, понекогаш и под 500 калории на ден. Второ, употреба на диета со „волшебна“ конструкција на „комаптибилни продукти“ кои се јадат само во одредено време на денот.

Да ги разбиеме сите митови: за да ослабнете потребно е да имате калориски дефицит, тоа е првата и основна компонента, но тоа не значи да гладувате со патолошка диета. Вакви диети функционираат краткотрајно, а праксата покажува дека 80 отсто од оние кои ја применувале „волшебната“ диета ја враќаат својата првобитна телесна тежина најмногу за една година.

Салото е само „мртва“ тежина

Не само за спортување туку и за општата благосостојба, она што го носите на себе како товар само ви го отежнува животот. За да бидете здрави или пак, успешни во својата дисциплина треба да се ослободите од мастите. Со соодветна нутриционистичка насока тоа може да го направи секој човек. Оние кои активно вежбаат од 4 до 6 пати неделно, имаат масти во телото од 12 до 18 проценти кај мажи, односно од 18 до 25 кај жени. За жал, под влијание на различни квазинутриционисти и модерни советници за диети, луѓето применуваат најразлични методи за да ја намалат својата тежина, но при тоа го намалуваат и своето здравје и своите перформанси.

Прочитајте и...  Гоца Тржан едвај врзува крај со крај поради пандемијата: Народов е среќен за тоа што естрадата нема од што да живее!

Зошто „волшебните“ диети не функционираат?

Тие се сконцентрирани на намалување на тежината наместо на коректниот пристап – намалување на масното ткиво. Со нискокалоричните диети од 800 до 1200 калории дневно, доаѓа до намалување на тежината и до 45 отсто со канибализација на сопствената мускулатура – единственото активно ткиво кое ги согорува маснотиите. Зачувувањето на мускулатурата е најважната работа  за да ја загубите телесната маснотија. Што помалку мускулатура имате – толку е помал вашиот базален метаболизам и толку ќе биде потешко да се ослободите од маста.

Заблуда: калорија е калорија!

Сè уште е општ мит дека калорија е калорија, независно од каква храна доаѓа. Калориите кои ги внесувате со масти ве прават помасни. Јадејќи повеќе мрсна храна се здебелувате повеќе отколку јадејќи јагленохидрати или белковини. Затоа, избегнувајте ги маснотиите од животинско потекло што е можно повеќе.

Прочитајте и...  Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

ЧЕКОР 1: Прво правило за перманентен губиток на маснотии е: не губете повеќе од 250 г масти неделно! Ќе забележите мала промена во првите 2 месеца, меѓутоа во текот на годината телесните маснотии ќе се намалат меѓу 3 и 6 проценти. Во меѓувреме телото ги ремоделира сите хормони, ензими и ткива за да се прилагоди на новата ситуацијаи. За 12 до 18 месеци ќе успеете да ја промените композицијата на телото без да активирате ниту еден од неговите одбранбени механизми.

ЧЕКОР 2: За да бидете сигурни дека губите масти, а не мускулатура, важно е да го мерите вашиот телесен состав секои 2 месаца. Тоа се прави со калипер (штипка), но посовремен начин е со електронска вага која автоматски покажува колку маснотии имате во телото.

Прочитајте и...  Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

ЧЕКОР 3: Единствена храна од која треба да се откажете се заситените масти ( сите масти од животинско потекло кои се наоѓаат во сланина, џимиринки, колбаси, паштети, путер, павлака, мрсни сирења и кашкавали, свинско и јагнешко месо и сл). Елиминирајќи ги може да го обезбедите тој 10 процентен калориски дефицит кој ви е потребен за здраво слабеење.

Прочитај повеќе

Обезбедете му магнезиум на телото: Ќе ве опушти и ќе ви ја регулира температурата

Слободен печат

Неодолива и на високи температури: Баклава со афион

Слободен печат

Ѕвездата на Дизни зад решетки: Го претепала момчето!

Слободен печат

Зорица Петрова, прва жена машиновозач во Македонија: Квалитетите на поединецот треба да бидат критериум за вработување

Јасмина Кантарџиева Димков

Кралицата Елизабета ѝ го честита роденденот на Меган Маркл

Слободен печат

Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Слободен печат

Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Слободен печат

Виц на денот – Црногорски вирус

Слободен печат

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски