Не можете да спиете бидејќи ви е премногу топло? Овие работи може да ви помогнат!

Добриот сон е важен, но високите температури може да го пореметат тоа. Луѓето треба да целат кон седум до девет часа сон навечер, но и понатака бројот на случаи со несоница растат. Моментално владеат поради жештините, а со тоа е дополнително нарушен и квалитетот на сонот.

Недостатокот на сон може да биде причина за послаби когнитивни функции, лошо памтење и слаба концентрација. Идеалната температура за спиење е 18,3 степени целзиусови, а кога е повисока веројатно ќе се вртите и така лошо ќе спиете.

Доколку и вие се борите со несоница предизвикана од високите температури, советите од терапевтката Кристабел Мајенди би можеле да го решат проблемот.

1. Не пуштајте топол воздух во домот

Прочитајте и...  Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

2. Проветрете ја просторијата да влезе свеж воздух

3. Лежете ниско

4. Вклучете ја климата или вентилаторот

5. Носете помалку облека и потенка

Прочитај повеќе

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат