Не мора да купувате, направете си сами: Крем-супа со печурки

Состојки:

300 грама печурки
100 грама маргарин
2 главици кромид
3 лажици брашно
1 коцка супа
200 милилитри вода
250 милилитри неутрална павлака за готвење
сол
црн бибер

Подготовка:

Во поголемо тенџере растопете го маргаринот, а потоа во него додајте го и ситно исечканиот кромид. Пржете неколку минути, а потоа додајте ги и сечканите печурки, а по кратко време и брашното. Сите состојки пржете ги уште неколку минути.

Додека пржите, во 200 милилитри вода растворете коцка супа и истурете ја течноста во тенџерето.

Варете околу 20 минути, а потоа со рачен блендер, убаво изматете ја супата.

На крај, додајте ја павлаката и убаво измешајте.

Прочитајте и...  Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Слободен печат