Не мирува тлото во Грција – силен земјотрес вечерва кај Атина

Фото: Твитер

Земјотрес со јачина од околу 5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди јужна Грција, а епицентарот е во морето во близина на главниот град Атина.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот се случил на 71 километар јужно од Атина.

Потресот, кој потекнува од длабочина од 31 километар, бил почувствуван како средно силно нишање во региони и до 200 километри далеку од епицентарот, како северозападниот дел на островот Крит, според првичните сведоштва.

Грчкиот геодинамички институт соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени, на 39 километри од островот Китнос.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот