НЕ ГИ ИСПОЛНИЛ ПРЕДИЗБОРНИТЕ ВЕТУВАЊА: Градоначалник во Мексико врзан за браник се „повозе“ низ неговото село - Слободен печат

НЕ ГИ ИСПОЛНИЛ ПРЕДИЗБОРНИТЕ ВЕТУВАЊА: Градоначалник во Мексико врзан за браник се „повозе“ низ неговото село

Единаесет луѓе се уапсени на југот на Мексико откако градоначалникот на нивното село насилно бил извлечен од неговата канцеларија, врзан за автомобил и влечен низ улиците, објави Би-би-си.

Полицијата морала да интервенира за да го ослободи градоначалникот Хорхе Луис Есцандон Ернандез, кој наводно немал посериозни повреди.

Ова било втор напад од страна на фармерите, кои барале да ги исполни ветувањата од неговата предизборна кампања за поправка на еден локален пат. Во инцидент пред четири месеци, група на мажи му ја вандализирале канцеларијата.

Градоначалници и локални политичари во Мексико се честа цел на криминални банди кои растураат дрога, кога ќе одбијат да соработуваат со нивните криминални шеми, но многу поретко се случува тие да бидат напаѓани за неисполнување на предизборни ветувања.

Ескандон изјави дека ќе поднесе тужба за киднапирање и обид за убиство на сторителите.

Претходно, според пишувањата на Би-Би-Си, во предизборниот период на локалните избори во Лас Маргаритас, Ескандон бил уапсен под сомниение дека учествувал во тепачка со поддржувачи на негов кандидат, но бил ослободен поради недостаток на докази.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

three × one =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат