НЕ Е ШЕГА: Македонија домаќин на Светско првенство во фудбал!

Светско првенство во фудбал ќе се игра наредната година во Македонија, но каков е тој Мундијал кога таков се организираше лани во Русија, а наредниот е во 2022. година во Катар?

Или официјално кажано, добредојдовте на „CONIFA Светски Фудбалски Куп“ кој ќе се одржи од 30. мај до 7. јуни 2020 година во Скопје.

Да, ова не е натпреварување на ФИФА кое постои од 1930 год., ова е нешто сосема поразлично и за многумина – контроверзно.

КОНИФА – акроним за „Конфедерација на независни фудбалски асоцијации – меѓународно управувачко тело во кое се наоѓаат репрезентации кои не се членки на ФИФА.

Прочитајте и...  Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Членки на КОНИФА се тимови кои ги претставуваат федералните држави (како на пример Квебек во Канада), малцинства, региони и луѓе без нација, кои не претставуваат независни држави.

Последниот турнир, на пример, се одржа во летото 2018 година и го освои тимот на Карпатаља, национална репрезентација на унгарското малцинство во Закарпатиа Област (Украина), а во финалето ја совладаа селекцијата на Северен Кипар. Уште едни докази зошто ова натпреварување е контроверзно..

Само некои од европските членки на КОНИФА даваат целосна слика поради што наредното лето би можело многу да се зборува за овој неофицијален Светски куп следното лето – Крим, Абхазија, Јужна Осетија, Доњецк..

Региони поради кои има политички конфликти и територии за кои одредени земји се расправаа во минатото.

Од другите континенти има селекции на Курдистан, Тибет, Квебек, Занзибар, Западна Сахара …

Прочитајте и...  Бислимоски: Оние што ги задржаа своите редовни примања навреме да ги плаќаат сметките

Светскиот куп во организација на КОНИФА се игра од 2014 година, секое второ лето, а турнирот во Македонија ќе биде четврти по ред. На крајот на оваа година, ќе се знае кои 16 тимови ќе учествуваат на ова СП.

Сè уште нема информации дали некој регион од Македонија ќе учествува на турнирот што ќе го организира, но сигурно е дека оваа тема би можела да крене многу прашина во регионот, а сеуште не се огласила ниту Фудбалската федерација на Македонија за евентуална потврда на оваа информација.

Прочитај повеќе

Финалето на ЛШ во нов термин

Слободен печат

Жена (61) опиша нетипични симптоми кои ѝ ги предизвикала инфекцијата од коронавирусот

Слободен печат

Нејмар е подобро решение од Лаутаро за Барселона

Слободен печат

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен печат

Научниците се вчудовидени: Пандемијата не го забави само животот на земјата, го забави движењето и на самата планета!

Слободен печат

Сите „муштерии“ на Меси на една фотографија (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казни за ѕвездите на Баерн кои нема да возат Ауди

Слободен печат

Вимблдон дебело ќе го наплати откажувањето, бара повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Српски фудбалер и миленик на газдата на ПАОК уапсен во Белград, бил пијан и не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

На Шарапова и е досадно во изолација, го објави својот број од мобилниот и бара луѓе за допишување (ВИДЕО)

Слободен печат

Австралиски научници почнаа да тестираат вакцина за коронавирус, од дозите даваат на творови

Слободен печат

Тенисерите поради коронавирусот останаа без пари, Британка бара работа како продавачка во маркет

Слободен печат