Не е прифатено барањето на Еурофарм Пелистер да игра во ЛШ

Во групите на Лигата на шампионите наредната сезона ќе игра Нант на македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров.

Еурофарм Пелистер во изминатиот период беше активен на ракометниот пазар ангажирајќи неколку сериозни имиња најавувајќи ги високите амбиции за следната сезона.

После предвременото завршување на сезоната поради пандемијата на Ковид-19, РФМ ги одреди патниците на меѓународната сцена, битолскиот клуб и дефинитивно ќе игра во Лигата на Европа.

Тоа денеска го потврди и Европската раометна федерација која ги одреди учесниците кои аплицираа за вајлд карта за настап во Лигата на шампионите.

Прифатени беа барањата на Мешков Брест, Нант на македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров, Пик Сегед, Елверум, Целје Пивоварна Лашко и Мотор.

Освен Еурофарм Пелистер, беа одбиени уште Адемар Леон, Висла Плоцк, Динамо Букурешт, Кадетен Шафхаузен, Бешикташ, ГОГ и Спортинг.

Така, Македонија следната сезона (2020/21) во групите на ЛШ ќе има само еден претставник во Вардар, а во елитата ќе играат уште ППД Загреб, Алборг, Барса, ПСЖ, Фленсбург, Кил, Веспрем на Дејан Манасков, Кјелце и Порто на Никола Митревски.

Прочитајте и...  Најпознатиот ќелавко Колина ја презема контролата над ВАР технологијата

Ждрепката за извлекување на групите во ЛШ ќе се одржи на 1 јули (18.00 часот, Виена), ќе се формираат две групи од по осум екипи.

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат