Не е безбедно, откажан натпреварот меѓу Јувентус и Атлетико во Тел Авив

Јувентус и Атлетико нема да играат Тел Авив/фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Воената операција на израелската армија во појасот Газа го откажа пријателскиот натревар меѓу Јувентус и Атлетико Мадрид кој беше закажан за утре во Тел Авив.

– Поради новонастанатата ситуација, пријателскиот натпревар помеѓу Атлетико Мадрид и Јувентус кој требаше да се игра во Израел е откажан. Натпреварот требаше да се игра на стадионот „Блумфилд“ во Тел Авив, но тоа нема да се случи. Сите кои купија влезници, ќе ги добијат назад парите во наредните 14 дена – соопшти Јувентус.

 

Како можно место каде Јувентус и Атлетико ќе играат меѓу себе се споменува Торино, но засега нема официјална потврда.

Сезоните во Серија А и во Ла Лига започнуваат идниот викенд, Јувентус на 15 август ќе игра против Сасуоло, додека Атлетико Мадрид шпанскиот шампионат го започнува со дуелот против Хетафе.

Видео на денот