„НЕ ДЕЦА ВО КАФЕЗ”: Протести во Чикаго против имиграциската политика на Трамп – Слободен печат
ВестиПланета

„НЕ ДЕЦА ВО КАФЕЗ”: Протести во Чикаго против имиграциската политика на Трамп

Според медиумите во САД, американските надлежни служби планираат денеска да спроведат голема рација и апсење на околу 2.000 илегални имигранти, на кои им е издадено решение за депортирање.

Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Чикаго против имиграциската политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според медиумите во САД, американските надлежни служби планираат денеска да спроведат голема рација и апсење на околу 2.000 илегални имигранти, на кои им е издадено решение за депортирање.

Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Не деца во кафез” и „Укинете ја Агенцијата за имиграција”.

Портпаролот на полицијата Ентони Гуглеми изјави дека протестот поминал мирно и ниту еден од учесниците не е приведен.

Според проценките на полицијата, на протестот учествувале околу 5.000 луѓе.

Слични собири се одржани и во други градови на САД, а во Феникс полицијата уапсила 16 лица.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close