-2 C
Скопје

НБА: Мајами намали во финалето против Лејкерси (ВИДЕО)

Кошаркарите на Мајами хит ја совладаа екипата на Лос Анџелес лејкерс со 112:102 во третиот меч од НБА финалето. „Жешките“ го намалија резултатот во финалето на 2:1 и тоа без Адебајо и Драгиќ, кои се повредени.

„Жешките“ беа предводени од феноменалниот Батлер кој натпреварот го заврши со „трипл-дабл“ учинок од 40 поени, 11 скока и 13 асистенции (70% од поле). Олиник и Хиро додадоа со по 17 поени, 13 имаше Робинсон, а 12 Краудер.

На спротивната страна за „езерџиите“ Џејмс реализираше 25 поени, 10 скока, осум асистенции, но и дури осум загубени топки, од кои три во многу важни моменти од дуелот.

Дејвис постигна 15 поени (пет скока), долг период беше без шут, а потоа направи релативно брзо четири фаули. Поефикасни од него беа Кузма и Морис кои забележаа по 19 коша.

Прочитајте и...  Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Останува да се види дали Мајами ќе може да смета на услугите на Драгиќ и Адебајо во четвртиот меч, кој е на програмата во ноќта помеѓу вторник и среда од 03.00 часот по македонско време.

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар