НБА лигата се врати, Леброн човек на одлука против градскиот ривал (ВИДЕО)

За прв пат по 11. март се одигра официјален натпревар во НБА лигата.

Возбудувањата во најсилната кошаркарската лига продолжија по четиримесечна пауза и тоа со градското дерби помеѓу ЛА лејкерс и ЛА клиперс.

на крајот се радуваа кошаркарите на ЛА Лејкерс кои славеа со 103:101 и тоа благодарение на Леброн Џејмс кој ги постигна победничките поени на 12 секунди до крајот на натпреварот.

Џејмс средбата ја заврши со 16 поени и 11 скокови, Кајл Кузма имаше 16 поени, а најрасположен за игра беше Ентони Дејвид со 34 постигнати поени. Во редовите на Клиперси најпрецизен беше Пол Џорџ со 30 поени.
Со оваа победа „езерцатата“ останаа лидери во Западната конференција со скор од 50 победи и 14 порази.

Во вториот наптревар во Дизни Ворлд во Орландо, Јута го совлада Њу Орлеанс со 106:104, а човек на одлука беше Руди Гобер кој ги реализира слободните фрлања во финишот.
Донован Мичел и Мајк Конли со по 20 поени беа најпрецизни во редовите на Јута, Гобер имаше учинок од 14 поени и 12 скока, додека на спротвната страна Редик уфрли 21 поен.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Во останатокот од НБА сезоата ќе продолжат само 22 екики, и тоа тимовите кои имаат шанса да обезбедат плејоф, а сиет натпревари од регуларниот дел и од плејофот ќе се играат во Дизни Ворлд во Орландо.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат