НБА: Лејкерси до 30 победа, незгодна повреда на Дејвис! (ВИДЕО)

Еден од клучните играчи на Лејкерси, Дејвис во третата четвртина поради повреда на грбот предвреме го напушти паркетот и му најавуваат два меча пауза.

ЛА Лејкерс славеше на домашен терен против Њујорк Никс доцна синоќа во американската кошаркарска НБА лига со конечен резултат 117:87.

Уште после првото полувреме кога 17 кошеви предност „езерџиите“ најавија дека ќе атакуваат на нов триумф оваа сезона која може за нив по подолго време повторно да биде шампионска.

Најефикасни во победата беа Леброн Џејмс со 31 поен (по пет скокови и асистенции), следен од Кајл Кузма со 16 поени.

Еден од клучните играчи на Лејкерси, Ентони Дејвис во третата четвртина поради повреда на грбот предвреме го напушти паркетот и му најавуваат два меча пауза.

Кај Никси најрасположен беше Ар Џеј Барет со 19 поени, додека Џулијус Рендал реализираше „дабл-дабл“ учинок од 15 поени и 10 скокови.

Прочитајте и...  Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

НБА, резултати –

Кливленд Кавалирс-Детроит Пистонс 113:115
Торонто Репторс-Портланд Трејл Блејзерс 99:101
Бруклин Нетс-Оклахома Сити Тандер 103:111, 101:101 (1 прод.)
Мемфис Гризлис-Минесота Тимбервулвс 119:112
Феникс Санс-Сакраменто Кингс 103:114
Лос Анџелес Лејкерс-Њујорк Никс 117:87

Во Западната конференција води Лос Анџелес Лејкерс со биланс од 30 победи и седум порази, а моментно најдобар на Истокот е Милвоки Бакс (32-6).

Прочитај повеќе

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат