НБА: Јокиќ со „трипл-дабл“ во неверојатниот пресврт на Денвер (ВИДЕО)

Кошаркарите на Денвер направија огромен успех, откако во седмиот решавачки натпревар ја совладаа екипата (4:3) на ЛА Клиперс со 104:89 и се пласираа во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Нагетси иако беа во негатива од 3:1 во серијата, на крајот собраа сили да го изненадат и воедно елиминираат еден од главните фаворити за шампионската титула оваа сезона.

Еден од најзаслужните за синоќешната победа беше српскиот интернационалец, центарот Никола Јокиќ кој имаше „трипл-дабл“ учинок од 16 поени, 22 скока и 13 асистенции.

Поефикасен стрелец од него беше Џамал Мари кој реализираше 40 поени, а на спротивната страна за составот од Лос Анџелес Монтреал Херел запиша 20, а Кавај Ленард 14 поени.

Прочитајте и...  Ристоски на „Златна Војводинска ракавица“, а се подготвува и за ЕП во Будва!

Следниот противник на Денвер (кој е во финалето на Западот за првпат после сезоната 2008/09) ќе биде тимот на Лос Анџелес Лејкерс кој во второто полуфинале со 4:1 беше подобар од Хјустон.

Започна конференциското финале на Истокот, таму прв во водство (1:0) дојде Мајами кој со 117:115 после едно продолжение триумфираше над Бостон. За „жешките“ Словенецот Драгиќ беше прв стрелец со 29 поени, а еден повеќе во дресот на Селтикси имаше Тејтум (14 скока).

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска