НБА: Јанг ги запре Нагетси, осми триумф за Лејкерси! (ВИДЕО)

Нагетси се поразени после четири триумфи по ред, а дуелот во „Пепси Центар“ го одбележа одличниот Треј Јанг кој постигна 42 поени (шут за три, 8/13).

Јанг со 42 поени (13/21 од игра, 8/11 слободни фрлања) постави личен рекорд оваа сезона во НБА лигата, запиша и 11 асистенции, а го следеа Џабари Паркер со 20 и Лен со 17 поени.

Кај Нагетси Вил Бартон реализираше 21 поен, Јокиќ имаше еден помалку (1/8 за три поени), а Пол Милсап со 19 поени.

Лос Анџелес Лејкерс во еден одличен меч во Феникс беше подобар од Санси со 123:115, а пресудна беше серијата од 12:2 во последните три и пол минути, кога гостите од Калифорнија од „минус два“ обезбедија триумф и останување на врвот на Западот со учинок 8-2.

Прочитајте и...  После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Ентони Дејвис беше најефикасен со 24 поени (12 скокови), Кајл Кузма постигна 23, а Леброн Џејмс 19 поени.

На спротивната страна се истакна Девин Букер (девет асистенции) и Рики Рубио (10 асистенции) со по 21 кош.

НБА, резултати –

Индијана Пејсерс-Оклахома Сити Тандер 111:85
Филаделфија Сиксерс-Кливленд Кавалирс 98:97
Мајами Хит-Детроит Пистонс 117:108
Чикаго Булс-Њујорк Никс 120:102
Денвер Нагетс-Атланта Хокс 121:125
Феникс Санс-Лос Анџелес Лејкерс 115:123
Јута Џез-Бруклин Нетс 119:114
Сакраменто Кингс-Портланд Трејл Блејзерс 107:99

Табела:

Источна конференција –
1.Јута Џез 8-3
2.Денвер Нагетс 7-3
3.Минесота Тимбервулвс 6-4

Западна конференција –
1.Лос Анџелес Лејкерс 8-2
2.Јута Џез 8-3
3.Лос Анџелес Клиперс 7-3

Прочитај повеќе

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат

Дончиќ во сенка на одличниот Лилард, Портланд во борба за плеј-оф! (ВИДЕО)

Слободен печат