НБА има план, сезоната завршува со спектакл во Лас Вегас

Доколку сезоната се откаже во НБА лигата тогаш загубите ќе се бројат во милијарди долари и поради тоа челниците на најквалитетното кошаркарско натпреварување бараат начини како да ја завршат сезоната.

Последната идеја од канцеларијата на НБА е кога ќе се овозможат услови, поточно ќе заврши пандемијата на коронавирусот, да не се доиграат натпреварите од регуларниот дел од сезоната, туку да се започне со плејофот.

Според челниците на лигата, идејата е послаборангираните екпи да одиграат турнир на кој ќе се пополнат местата за плејфот.

Првата рунда од плејофот би се играта во три победи, а потоа ќе се игра само еден натпревар, се до големото финале каде што исто така би се играло кој прв до три победи.

Прочитајте и...  Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Сите натпревари би се играле во еден град, предлогот е тоа да биде Лас Вегас, а дуелите би се играле во две сали, „Томас и Мек центар“ и „Кокс Павиљон“ каде се играат натпреварите од летната лига.

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат