НБА играчите во проблеми: Им се намалуваат или укинуваат платите

На кошаркарите во НБА лигата ќе им бидат исплатени платите според предвиденото во април, но примањата потоа се под голем знак прашалник, јавува влијателниот новинар на ЕСПН, Адријан Војнаровски.

Причина за ова е суспензијата на НБА лигата поради пандемијата на коронавирусот. Поради тоа не се исклучува да дојде до намалување на платите или целосно запирање на исплатата, а челниците на НБА лигата веќе испрати меморандум до сите екипи.

Според извештаите, ваков потег е дозволен поради клаузулата од колективниот договор. Не него се наведува дека на играчите е можно да им се намалат платите во катастрофални состојби какви што се војна, природни катастрофи или епидемија.

Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер, на 11. март ја стави лигата во „карантин“ откако тестовите покажаа дека центарот на Јута, Руди Гобер е позитивен на коронавирусот. Силвер тогаш објави дека лигата е суспендирана најмалку 30 дена, но доколку се влоши состојбата со пандемијата на коронавирусот, тогаш е можно паузата да трае многу подолго.

Прочитајте и...  Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат