НБА и ФИБА основаат ново натпреварување, прв човек ќе биде Барак Обама

НБА и ФИБА се во завршни преговори за да започнат кошаркарска лига во Африја, а една од главните функции во таа организација би требало да има и поранешниот претседател на САД, Барак Обама.

Според планот, лигата би се нарекувала Кошаркарска лига на Африка (БАЛ) и би имала 12 екипи од целиот континент.

– Кошаркарската лига на Африја е важен чекот во континуираниот развој на кошарката во Африка. Во комбинација со другите наши програми, сакаме да јаискористиме кошарката како економски двигател во Африка кој би отворил нови можности во спортот, во медиумите и технологијата ширум Африка – изјави комесарот на НБА лигата, Адам Силвер.

Последниот состанок помеѓу ФИБА и НБА се одржа изминатиот викенд и на него присуствуваа Адам Силвер, генералниот секретар на ФИБА, Андреас Загклис, претседателот на ФИБА Африја, Аман Нијанг, сопственикот на Шарлот хорнетс, Мајкл Џордан и уште неколку луѓе од НБА, додека пред видео порака им се обрати и Барак Обама.


„Доколку вложите напори преку спортот сигурно ќе бидете наградени“ – им порача Обама на присутните.

Прочитајте и...  Пауло Дибала ќе биде новиот „крал“? (ВИДЕО)

Според најавите на челниците на НБА, африканската кошаркарска лига на шампионите би стартувала веќе идната година.

Прочитај повеќе

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат