НБА ѕвезда од БиХ сакалa да купи вакцини против коронавирус од САД и да ги подари на својата држава: Човештвото не изневери

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Кошаркарот на Портланд треилблејзерс, Јусуф Нуркиќ се обидел да откупи поголеми количини на вакцини против коронавирус од САД и да и ги донира на БиХ, но бил одбиен.

Ниркиќ за време на пандемијата на коронавирусот остана без својата баба и уште неколку роднини кои живеат во БиХ, држава во која досега има забележено повеќе од 200.000 позитивни случаи и речиси 10.000 починати. Во БиХ само пет проценти од популацијата е вакцинирана против коронавирус, пишува ЕСПН.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jusuf Nurkić (@bosnianbeast27)

– БиХ добива донации, но тоа не е доволно да се вакцинира целото население. Се обидов да откупам доволно вакцини за целата држава, пресметав колу пари ќе ми требаат за тоа, направив и план, но за жал не може да се реализира. Дури и доколку успееме да пронајдеме вакцини, законите во САД не дозволуваат продажба на вакцини се додека американските државјани не бидат сите вакцинирани. Не знам што да правам, се сè обидов – изјави Нуркиќ кој е фрустриран бидејќи пропаѓаат огромен број на вакцини во САД бидејќи Американците не сакаат да се вакцинираат, а тие вакцини добро би и дошле на неговата земја.

– Толку држави патат, а САД која е држава број еден во светот, има вакцини за луѓето кои не сакаат да се вакцинираат. Човештвото повторно не изневери. Зарем останатите драви не треба да добијат дел од тие вакцини – рече Нуркиќ за ЕСПН.

Видео на денот