НБА: Џејмс ги враќа Лејкерси на шампионските патеки! (ВИДЕО)

За Лос Анџелес Лејкерс ова беше 15. победа оваа сезона и има досега само два порази, додека Сан Антонио го запиша дури 12. пораз во НБА лигата.

Лејкерси од самиот почеток играше многу добро, иако Сан Антонио даде добар отпор, на крајот немаше сили за пресврт против некогашниот голем ривал.

Гостите од Лос Анџелес до триумфот дојдоа најмногу благодарение на одличниот ЛеБрон Џејмс кој мечот го заврши со 33 поени, 14 асистенции и три скокови.

Последен пат Лејкерси ја почувствуваа шампионската титула во 2010 година под раководство на тренерот Фил Џексон.

Зад него беше Ентони Дејвис со 19 поени, 12 скокови и шест асистенции. На спротивната страна се истакна ЛаМаркус Олдриџ со 30 поени и пет скокови, додека ДеМар ДеРозан забележа 24 поени, пет асистенции и четири скокови.

Прочитајте и...  Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

НБА, резултати –

Кливленд Кавалирс-Бруклин Нетс 106:108
Детроит Пистонс-Орландо Меџик 103:88
Индијана Пејсерс-Мемфис Гризлис 126:114
Атланта Хокс-Минесота Тимбервулвс 113:125
Бостон Селтикс-Сакраменто Кингс 103:102
Мајами Хит-Шарлот Хорнетс 117:100
Торонто Репторс-Филаделфија Сиксерс 101:96
Чикаго Булс-Портланд Трејл Блејзерс 94:117
Милвоки Бакс-Јута Џез 122:18
Сан Антонио Спарс-Лос Анџелес Лејкерс 104:114
Голден Стејт Вориорс-Оклахома Сити Тандер 97:100

Прочитај повеќе

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат