НБ на Србија: Извозот на ИТ услуги 1,422 милијарди евра

Извозот на ИТ услуги минатата година од Србија достигна 1,422 милијарди евра, што претставува зголемување од дури 25 проценти во однос на 2018 година, соопшти Народната банка на Србија.

Заменик-генералниот директор на секторот за економски истражувања и статистика Милан Трајковиќ рече дека вкупниот извоз на услуги, вклучително и ИТ услугите, достигнал седум милијарди евра во 2019 година и дека претставува зголемување од 15 проценти.

Трајковиќ додаде дека извозот на стоки и услуги во 2019 година изнесувал 10,5 проценти, достигнувајќи 23,4 милијарди евра.

Тој изјави дека ланскиот извоз воопшто не успорил, туку има забрзан раст во однос на 2018 година.

Прочитајте и...  Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Прочитај повеќе

Николовски: За ВМРО-ДПМНЕ зборот враќање постои единствено за враќање на Груевски и обнова на режим

Слободен печат

Илон Маск пред Ворен Бафет, го зазема седмо место на листата на милијардери на „Блумберг”

Слободен печат

Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Слободен печат

Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Слободен печат

Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Филипче: Во јули лиценцирани 66 доктори на медицина, половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти

Слободен печат

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат