Навредливи пораки испишани на амбасадата на ЕУ во Тел Авив: ЕУ ОДИ СИ

Европската Унија најстрого го осуди чинот на испишување навредливи пораки врз ѕидовите од нејзината амбасада во Тел Авив и побара брза истрага од страна на израелските власти.

Во текот на вчерашниот ден, активисти од екстремната десница во Израел испишаа навредувачки и заканувачки пораки по ѕидовите на амбасадата на ЕУ во Тел Авив, како „германските пари убиваат Евреи”, „ЕУ оди си”, „Доста ги плаќате убијците на нашите деца”.

Европската амбасадорка во Израел, Емануел Жофре, на Твитер го квалификуваше нападот како „заканувачки” и „очајнички”.

Израелските медиуми објавија видео снимки во кои една од напаѓачите, Шефи Паз, и се обраќа на ЕУ порачувајќи да „престане да субвенционира терористи и да финансира илегална имиграција, во спротивно заминете си од Израел”.

Прочитајте и...  ДИТ добил 2.300 пријави од граѓани, 847 се за непочитување на мерките за заштита

Израелските власти најавија дека полицијата го истражува случајот како вандализам.

Поддршка за ЕУ дојде и од Обединетите Нации, чиј претставник за Блискиот Исток, Николај Младенов, на Твитер порача дека поттикнувањето насилство не смее да се дозволи и мора да биде осудено.

Во вторник во Израел ќе се одржат клучни парламентарни избори, на кои екстремната десница очекува да постигне убедливи резултати

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат