Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Информацијата дека американскиот тенисер Френсис Тиафо е позитивен на коронавирус и тоа додека настапуваше за турнирот во Атланта уште еднаш покажа дека медиумите во САД и Велика Британија имаат двојни аршини кога станува збор за Новак Ѓоковиќ.

Имено, веднаш откако Григор Димитров објави дека е позитивен на коронавирус беше прекинат турнирот во Задар, а подоцнежните тестирања покажаа дека позитивни на ковид-19 се уште и самиот Ѓоковиќ, неговиот тренер Горан Иванишевиќ, неговиот кондициски тренер, Борна Чориќ, Виктор Троицки и тренерот на Димитров.

Поради ова, медиумите во САД и Велика Британија остро го напаѓаа Ѓоковиќ, но кога се појави позитивниот тест на Френсис Тиафо и тоа додека беше дел од турнир во Атланта, истите медиуми тоа го објавија како нормална работа.
Поради тоа навивачите ширум светот, а се повеќе и во САД застануваат во одбрана на Новак Ѓоковиќ, посебно откако организаторот на турнирот во Атланта објави дека тој нема да се прекине и ќе се игра до крај.

„Интересно е да се види како тениските медиуми во САД и Велика Британија не беа толку злобни во критиките кон овој турнир и инцидентот како што беше случај со Новак Ѓоковиќ“, напиша корисник на Твитер под прекар „Dazzling_Dazz“ кој не пропушти да му реплицира и на американскиот тениски новинар Брет Хабер.


„Американското лицемерие е ОК“, одговори „Dazzling_Dazz“ на нападите на Хабер кој беше еден од најгласните критичари на Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Таа реакција покрена лавина коментари на социјалните мрежи во кои се осудуваат двојните аршини посебно на американските медиуми.

 

Прочитај повеќе

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат