Навивачите на Јунајтед подготвуваат нов хаос пред дербито со Ливерпул

epa09173889 Demonstrators stand outside the entrance of Old Trafford during a protest against the Glazer family ahead of the English Premier League soccer match between Manchester United and Liverpool FC in Manchester, Britain, 02 May 2021. EPA-EFE/TIM KEETON

Навивачите на Манчестер јунајтед планираат денеска повторно да се соберат со цел одново да го одложат дербито во Премиер лигата против Ливерпул.

Претходно фановите на Јунајтед успеаја во својата намера, на 2. мај стотина навивачи влегоа на теренот на „Олд трафорд“, а потоа го блокираа хотелот во кој се наоѓаа фудбалерите на двата тима, со што ги натераа челницте на Премиер лигата да го одложат натпреварот.

Причина за нивните протести е барањето до семејството Глејзер, во чија сопственост од Манчестер јунајтед, итно да го продадат клубот по фијаското со европската Суперлига. Засега американските сопственици немаат намера да им ја исполнат желбата на навивачите.
Во текот на изминатите неколку денови сопственците ги повикаа навивачите на разговори, но тие го одбија предлогот и за денеска најавија нови протести.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот