Навивачите на Феенорд ги нападнаа своите фудбалери по дебаклот од Ајакс (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Навивачите на Феенорд ги нападнаа своите фудбалери по дебаклот од Ајакс (ВИДЕО)

Фановите не простуваат убедлив пораз од најголемиот ривал.

Холандското дерби помеѓу Ајакс и Феенорд, популарниот „De Klassieker“ кој му припадна на тимот од Амстердам со убедливи 4:0, ги разгневи фановите на Феенорд и тие на своите фудбалери им приредија пеколен пречек.


Холандската полиција не дозволува гостински навивачи на „De Klassieker“ и поради тоа најверните навивачи на Феенорд не отпатуваа за Амстердам, но тоа не ги спречи својот бес да го покажат подоцна.

Тие вооружени со вообичаените навивачки реквизити, чадни бомби, факели, шишиња и шипки го чекаа автобусот со фудбалерите. Тие фрлаа се што им се најде при рака кон автобусот, се додека тројца фудбалери во име на целиот тим не излегоа пред гневните навивачи. Изборот падна на капитенот Стивен Берхуис, Лирој Фера и Рик Карсдорп.

– Останав поради васм Лерој се врати од Англија поради вас. Дали навистина мислите дека намерно загубивме? – им рече Берхуис на навивачите и успеа да ја смири тензијата и да ги спаси соиграчите од евентуален линч.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close