Навивачи на ПАОК ги нападнаа канцелариите на пратениците од Нова демократија во Солун

Според солунските медиуми, биле нападнати уште две канцеларии на пратеници на владејачката партија.

Навивачи на ПАОК со летоци и слогани на ѕидовите нападнаа канцеларии на пратеници од Нова демократија во Солун, портпаролот на грчката Влада ги осуди инцидентите, јави дописничката на МИА од Атина.

Непознатите лица „ги посетија” канцелариите на Генералниот секретар на пратеничката група на Нова демократија, Ставрос Калафатис, на пратеничката Елена Рапти.

За инцидентите реагираше и портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас.

– Ја разбираме љубовта на навивачите на ПАОК за нивниот тим, но сметаме дека е неприфатлив било кој облик на насилство. Ги осудуваме нападите на политичката канцеларија на Генералниот секретар на пратеничката група на Нова демократија, Ставрос Калафатис и пратеничката од Солун, Елена Рапти. За насилството нема место во демократијата, вели Пецас во писмената изјава.

Прочитајте и...  Дезинфекцирани 162 влеза на колективни згради во Општина Чаир

Според солунските медиуми, биле нападнати уште две канцеларии на пратеници на владејачката партија.

Навивачите на ПАОК попладнево во Солун ќе одржат протест против амандманот што вчера го донесе грчката Влада и беше изгласан од Парламентот, а според кој клубот се соочува со одземање на пет до 10 бодови.

Прочитај повеќе

Обвиненија против единаесет лица во Делчево

Слободен печат

ЕУ планира помош за Западен Балкан: Короната ја стави на тест европската солидарност

Слободен печат

Венко Филипче најави дека нашите пациенти со Ковид 19, ќе се лекуваат со крвна плазма од излекуваните!

Мирослава Бурнс

Уште една жртва од коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 17

Слободен печат

Претседателот на Романија апелира граѓаните да не се враќаат во татковината за Велигден

Слободен печат

Грците преку СМС и мејл ќе добиваат рецепти од лекарите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вработените во Институтот за јавно здравје ќе го добијат ветеното покачување на платите (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Турција поради коронавирусот загубени два милиона работни места

МИА Агенција

Гутереш: Најлошо допрва доаѓа „за земјите во конфликт”

Слободен печат

Ангеловска: За најмалку 70 отсто се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

Слободен печат

Филипче: Апсолутно има пари во здравствениот систем за тестови затоа што тоа е приоритет (ВИДЕО)

Слободен печат

Француската медицинска академија се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна”

МИА Агенција