Навивач на Бриж му пиша на првиот човек на УЕФА: Дали би ја пуштиле вашата ќерка на стадион во овие времиња?

Одлуката на челниците на Жупилер лигата да ја прекине сезоната и да го прогласи Бриж за шампион не им се допадна во УЕФА која веднаш им се закани на сите земји членки дека нивните екипи нема да играат во европските купови доколку првенствата не се доиграат до крајот.

Белгијците веднап реагираа по заканите на УЕФА и најавија дека на 15 април ќе биде донесена конечна одлука дали Бриж ќе биде прогласен за шампион или првенството ќе се доигра.

Ова не му се допадна на еден навивач на Бриж кој му напиша писмо на претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

Вашата изјава дека го одложивте Евро 2020 како акт на солидарност кон фудбалските федерации покажува колку сте арогантни и вие и организацијата со која раководите. Одложувањето на ЕП никако не е акт на солидарност туку обид да ги заштитите вашите пари. Затоа е посебно лицемерно што сега вршите притисок на федерации да ги доиграат своите лиги без присуство на навивачи, кога ниту вие не го правите тоа поради вашите финансиски интереси“, пишува Биргир Вандереише кој притоа го прашува Чеферин зашто доколку е загрижен за здравјето на луѓето не го запре фудбалот во Белорусија.

Прочитајте и...  Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Имате семејство, имате ќерка ако не се лажам. Дали господине Чеферин би ја пуштиле вашата ќерка на јавни собори ова лето? Доколку сте добар родител, претпоставувам не би го сториле тоа. А дали би ја пуштиле вашата ќерка да биде дел од случувањата во кои учествуваат минимален број на луѓе на фудбалски натпревар? Затоа што во такви услови треба малку повеќе од 22. фудбалери и неколку судии.

Помислете само на редарите и полицајците кои ќе мора да ги обезбедуваат натпреварите, потоа на готвачите кои ги подготвуваат оброците, економите кои ги перат дресовите, останати работници, камермани, новинари… Дали би ја пуштиле вашата ќерка да биде дел од такви натпревари ова лето. Ме интересира вашиот одговор, но мислам дека не би го сториле тоа. Тогаш, зашто илјада други луѓе би го правеле тоа ова лето, најверојатно по два пати неделно.

Прочитајте и...  ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Треба да сте интелигентен човек за да дојдете на чело на УЕФА. Сега, донесете мудра одлука која можеби ќе ве погоди на финансиски план, а не да им го ускратувате задоволството на навивачите да уживаат во фудбалот со закани дека ќе ги исфрлите од Европа. Фудбалот без навивачи е ништо“, стои во писмото на навивачот на Бриж.

Прочитај повеќе

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат