6 C
Скопје

Навистина е Пеналдо, Роналдо даде највеќе голови од пенал во 2020 година

Фудбалските фанови кои не го сакаат Кристијано Роналдо, се обидуваат да му дадат прекари со кои ќе го омаловажат,а еден од нив е „Пеналдо“ со кој се алудира на тоа дека највеќе од головите ги постигнува од пенал.

Но, иако е далеку од вистината, не е спорно дека Португалецот постигнува највеќе голови од белата точка бидејќи во сите тимови во кои играл, тој бил главен изведувач на пеналите и слободните удари и Јувентус не е исклучок.
Интернет страницата Трансфермакт, објави листа на топ 10 фудбалери кои во 2020 година постигнале највеќе голови од пенал и на првото место се наоѓа Кристијано Роналдо.

Роналдо минатата година постигна дури 17 гола од белата точка, а веднаш зад него и играчот на Манчестер јунајтед и колега од португалската репрезентација, Бруно Фернандеш кој даде 15 гола. По нив следат Чиро Имобиле, Ромелу Лукаку, Андреј Крамариќ, Верето, Нејмар, Окампос, Меси и Салах.

Прочитајте и...  Проблеми во Јунајтед, капитенот удри по Рашфорд

Поврзани вести

ЛШ: Лазаров во осминафиналето со Кјелце, Митревски против Алборг

Слободен печат

Ракитиќ до Меси: Имам трофеј кој никогаш нема да го освоиш!

Слободен печат

ВИДЕО: ВАР го спаси Мурињо, Евертон во трка за Лига на шампиони!

Слободен печат

Стоилов гневен по поразот: Некои ракометари не разбираат за колку посебен клуб играат

Слободен печат

Алушовски: Добивме лекција од Мешков

Слободен печат

ЛШ: Нов пораз на Вардар 1961, бодовите ги освои Мешков Брест

Слободен печат

Остави Коментар