Навас „последен се смее“, Куртоа со повеќе примени голови од одбрани! (ФОТО)

Неверојатно звучи податокот за досегашниот дел од сезоната дека белгискиот голман на Реал Мадрид има повеќе примени голови од одбрани.

Тибо Куртоа има само 11 одбрани, а прими 12 голови во сите натпреварувања, последниот го имаше во саботата во изненадувачкиот пораз на гостувањето кај Мајорка на нашиот Трајковски.

Секако од голманот на Реал се очекува обврската, без разлика дали таа ќе биде мала или голема во текот на еден натпревар да ја заврши на врвно ниво, но тој прими погодок од Мајорка, од единствениот шут на домаќините во рамките на неговиот гол.

https://twitter.com/thirdeyefooty/status/1185872053360123904

Од денот кога се врати во Мадрид, Куртоа е далеку од посакуваната форма која ја покажуваше во Атлетико, имено тој прими 84 голови во 60 мечеви.

Прочитајте и...  Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Тоа е многу повеќе од просекот на Навас, па и натаму навивачите сметаат дека беше голем грешка што доби предност во однос на интернационалец од Костарика кој сезонава ги брани боите на ПСЖ.

Моментно Навас во француската „Лига 1“ со париските „светци“ е на првото место после 10 кола со 21 постигнат гол и пет примени.

Прочитај повеќе

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат