Навални: Сите кои мислат дека Путин ќе си замине во 2024 година се идиоти

Алексеј Навални е еден од најпознатите руски опозиционери кој во неколку наврати ги предводеше антивладините протести, а поради неколку пати беше и апсен.

Одлуката на премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, да ја распушти владата го шокираше светот, а многу се прашуваат која е познатината на оваа објава, која следуваше само неколку часа откако претседателот Владимир Путин предложи уставни промени според кои владата и парламентот на земјата ќе имаат поголеми овластувања.

За ова стигнуваат реакции од целиот свет, а се огласи и еден од најголемите ривали на Путин, Алексеј Навални.

– Главната порака на обраќањето на Путин: сите оние кои мислат дека тој во 2024 година ќе замине од власт се идиоти (и/или измамници). Тој ќе остане лидер целиот свој живот, го преземе сопствеништвото над целата држава и ќе го присвои богатството за себе и за своите пријатели, што е единствена цел на Путин и неговиот режим – напиша Навални.

Прочитајте и...  Црна Гора од утре ги отвора границите за Македонците

Навални е еден од најпознатите руски опозиционери кој во неколку наврати ги предводеше антивладините протести, а поради тоа беше апсен повеќе пати.

Дмитриј Медведев соопшти дека ја распушта Владата на Русија, по обраќањето на претседателот Владимир Путин пред нацијата. Соопштението многумина го дочекаа неподготвени, а многу аналитичари тврдат дека станува збор за добро испланирана тактика.

Имено, Владимир Путин пред неколку часа во говорот пред нацијата предложи уставни промени кои би придонеле зголемени овластувања на владата и парламентот. Тој предложи со Уставот на ѝ се овозможи на Државната дума да ја одобрува кандидатурата на премиерот на државата.

Критичарите на Путин и претходно зборуваа за тоа дека претседателот размислува за различни сценарија за да остане на власт и по 2024 година, кога му истекува и вториот претседателски мандат. Една од опциите е да стане премиер со проширени овластувања.

Прочитајте и...  Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Прочитај повеќе

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат