НАУКАТА ИМА ОДГОВОР: Зошто во врска често партнерите накачуваат килограми? - Слободен печат

НАУКАТА ИМА ОДГОВОР: Зошто во врска често партнерите накачуваат килограми?

Сигурно секој од нас познава пар кој во текот на врската „заеднички“ накачил килограми, или пак, бил во врска во која му се случило тоа.

Науката овој феномен го истражувала пред неколку години, а дошле го интересни заклучоци, од кои клучниот е дека и слабеењето треба да биде заедничко.

Истражувачката оргнизација „PLOS One“ спровела тест на 15.000 Австралијанци и дошле до заклучок дека многу од нив во тек на љубовна врска ставиле килограм плус. Дошле до заклучок дека во просек едно лице во врска има околу 6 килограми повеќе од оние кои се сингл.

Причина за тоа е што кога сме во пар често сакаме да испробуваме нови места, да уживаме во кино со пуканки и сок, да се обидеме да зготвиме нешто за партнерот, да земеме десерт, да се јаде доцна во ноќта…

Од друга страна пак, дојдено е до заклучок дека паровите се нешто поздрави од сингл-луѓето, особено кога доаѓа во прашање консумацијата на алкохол и цигари.

Паровите најчесто си ја имаат меѓусебната утеха во однос на физичките измени и ако едниот реши да внесе измени во исхраната или да почне да вежба, многу е веројатно дека нема да успее доколку не добие поддршка од партнерот. Затоа, доколку се решите дека е време да ги симнете тие вишок килограми, одлично би било тоа да го правите во пар.

Прочитај повеќе

Момо Капор: Тајната наречена МЕЗЕ

Слободен печат

По скоро две децении љубов, го исфрли сопругот од домот: Сите зборуваат за нивниот развод, а Џулија некогаш вака кажуваше за нив… (ФОТО)

Слободен печат

Астрологија и стилот на жената: Каков стил избира вашиот хороскопски знак

Слободен печат

Диета со пилешко месо, брза, ефикасна и вкусна

Слободен печат

Мозоците на девојчињата созреваат порано, тврди новото истражување

Слободен печат

Наши миленици: Боно, кученце како плишано меченце

Слободен печат

Остави Коментар

twelve + eleven =

Прочитај повеќе

Идеја за вкусен појадок кој е во прилог на секоја здрава диета

Слободен печат

Диетата на Адел, килограмите сами се „топат“

Слободен печат

Најубавите женски имиња инспирирани од грчки и римски божици

Слободен печат

Токсично пријателство: Како да го препознаете?

Слободен печат

МРАЧНАТА СТРАНА НА СУРОГАТ МАЈЧИНСТВОТО: Починала додека се породувала со туѓо дете

Слободен печат

Средба со многу емоции: Бред Пит и Џенифер Анистон ги разнежнија фановите

Слободен печат