Научник демонстрираше колку маските се важни (ВИДЕО)

Се покажа дека безбедна оддалеченост без маска, ако некое лице кашла (дури и само 15 секунди), е дури околу 2 метри оддалеченост, додека со маска нема опасност ниту на помала дистанца.

Социјалното дистанцирање од најмалку еден метар, хигиена на раце и носење заштитни маски на лице во секоја прилика се основни и се уште најефикасни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а научните низ еден едноставен експеримент илустираат и потсетика колку се важни заштитните маски за лице во заштита од ковид-19.

Доктор Рич Дејвис на Твитер ги покажа резултатите од два експерименти кои добро покажуваат како маската ги блокира капките од устата и грлото кога луѓето кашлаат, киваат, пеат или зборуваат. Најпрво без маска, а потоа со маска.

Се потврди дека бактериите најмногу се шират кога луѓето кашлаат или киваат, додека тоа е најмалку во случај на пеење или разговор. Меѓутоа, заклучокот е дека маската во секој случај ги запира капките.

Во другиот тест, Дејвис се занимаваше со дистанцата. Кашлаше на одредена дистанца прво со маска, а потоа и без неа и набљудуваше во кој лабораториски сад ќе се развијат бактериите.

Прочитајте и...  Меркел: Единството во Европа е поважно од кога и да е

Се покажа дека безбедна оддалеченост без маска, ако некое лице кашла (дури и само 15 секунди), е дури околу 2 метри оддалеченост, додека со маска нема опасност ниту на помала дистанца.

„Свесен сум дека на овој пример не се прикажува ширењето на вирусот, но колониите нормални бактерии од мојата уста и грло покажуваат како се шират големите респираторни капки, како оние за кои се верува дека главно го шират ковид -19 и како маската ги блокира“, рече Дејвис, чиј експеримент предизвика голема внимание токму затоа што на едноставен начин укажува на важноста од носењето заштитни маски во актуелната ситуација.

 

Прочитајте и...  Регистрирани 104 прекршоци за не носење заштитна маска

Прочитај повеќе

Кипар го зголемува бројот на тестирања на туристите по случаен избор

МИА Агенција

Студија: Драстичен пад на наталитетот во Италија, со 2100 година ќе се преполови населението

Слободен печат

ЈО: Жител на Василево на бензинска нудел ваучери за гориво за да се гласа за определена политичка партија

Слободен печат

Бугарските социјалисти поднесоа барање за изгласување недоверба на владата на Борисов

Слободен печат

Полицаец во Дебрешта им кажувал на гласачите кој број да го заокружат

Слободен печат

Во Општина Велес до 11 часот излезноста 19,67 проценти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Предлог резолуција за Сребреница во американскиот Конгрес

Слободен печат

Поништена одлуката на ЕК „Епл“ да и исплати на Ирска 13 милијарди евра за данок

Слободен печат

Главниот град на Венецуела во карантин

Слободен печат

Одѕивот на гласањето до 11 часот над 15 отсто

Слободен печат

Во Русија над 6.400 новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Падот на залихите на САД предизвикаа раст на цената на нафтата

Слободен печат