Научниците во потрага по лек: Дојдоа до конкретно откритие во врска со коронавирусот

Како што е моментално познато, не постои ниту еден лек кој служи исклучиво за заболените од коронавирусот, но истражувачите во Италија сугерираат дека болеста Ковид-19 мутира споро, на основа на увиди извршени врз генетскиот материјал.

Ова би можело да пружи голема помош на долг временски период откако ќе биде пронајден одреден лек.

– Да истражувавме други вируси, можеби ќе очекувавме и до десетина нови мутации по толку циклуси на заразени луѓе. Нашите почетни податоци покажуваат дека тоа е многу стабиле РНА вирус, со само пет нови варијанти. Вирус со стабилен геном е добра вест за развој на вакцината, бидејќи укажува дека ефикасноста на вакцината би можела да биде поконзистентна, веројатно и во период од повеќе години – изјави професерот во Унверзитетската болница Анкона, Стефано Мензо.

Прочитајте и...  Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Сепак, експертите додаваат дека овие вирусни геноми се динамични и дека овие прелиминарни податоци мораат дополнително да се анализираат, пренесува „Фокс њуз“.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат