Научниците пронашле нов орган во грлото проучувајќи го ракот на простатата

Досега научниците мислеа дека постојат само микроскопски плунковни жлезди во назофаринксот зад носот, но истражувачите од холанскиот Институт за рак открија нов сет жлезди со должина од скоро 2 сантиметри.

Новооткриените жлезди ги нарекле Тубарни плунковни жлезди поради нивната положба над делот на рскавицата, кој се вика торус тубариус. При PSMA PET-CT скенирањето, лекарите му вбризгуваат на пациентот радиоактивна „трага“, која добро се врзува за протеинот PSMA кој е зголемен во клетките на карциномот на простатата, а добар е и во откривање на ткива на плунковните жлезди.

Истражувачите рекле дека новооткриените жлезди веројатно ќе се користат за подмачкување на горниот дел на грлото зад носот и устата, пишува Скај њуз.

Фото/The Netherlands Cancer Institute

За да го потврдат своето откритие научниците прегледале 100 пациенти и откриле дека сите ги имаат тие жлезди, а го сецирале и подрачјето на назофаринксот на два трупа и резултатите биле исти.

Прочитајте и...  Разговор со д-р Тихомир Цветковиќ: Третман за зголемување на усни со дермални филери

Наодите на научниците би можеле да помогнат во намалување на несакани ефекти од некои третмани на карцином. Докторите кои користат радиотерапија за лекување на рак на главата и вратот се обидуваат да ги избегнат трите главни плунковни жлезди бидејќи нивното оштетување може да предизвика потешкотии при јадењето, говорот и голтањето кај пациентите.

Следен чекор е да дознаеме како најдобро да ги поштедиме овие нови жлезди и кај која група на пациенти. Ако успееме во тоа, пациентите може да имаат помалку несакани ефекти, што ќе биде од корист за нивниот квалитет на живот по лекувањето“, изјавил д-р Вогел.

 

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 25 ноември: Забранетото овошје носи горчлив вкус, прифатете го она што го добивате

Слободен печат

Виц на денот: Глупост

Слободен печат

ФОТО: Ова е ќерката на Горан Бреговиќ, која ја доби со танчерка од Сараево

Слободен печат

ФОТО| Попопуларна и од познатите: Таа е првата личност која успеа да собере 100 милиони следбеници на ТикТок

Слободен печат

Расправа меѓу историчарите: Ако Камала Харис е „втора дама“, дaли нејзиниот сопруг ќе биде „втор господин“?

Слободен печат

Гест за почит: Ед Ширан донираше 10.000 фунти за болницата која се грижеше за неговата покојна баба

Слободен печат

Остави Коментар