НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Бракот ќе ве спаси од стрес – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Бракот ќе ве спаси од стрес

Според науката, бракот всушност може да ги намали нивоата на кортизол - хормон на стрес

Идејата дека брачните парови имаат помалку стрес во животот, можеби ќе ве зачуди. Но, за среќа тоа веќе е потврдена работа.

Според науката, бракот всушност може да ги намали нивоата на кортизол – хормон на стрес. Значи, ако досега не сте знаеле како да го решите проблемот со стресот, конечно имате можност да му ставите точка и на тоа.

Експертите велат дека брачните двојки полесно се справуваат со секој предизвик, бидејќи тие не се справуваат сами со сите проблеми.

Сепак, истражувачите забележале дека највисоките нивоа на кортизол ги достигнуваат оние кои се во брак, но мора да се соочат со развод или со смртта на својот партнер, пренесува Телеграфи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close